Як відомо розвиток рослини лохини відбувається за річними циклами. Перебіг цих циклів має критичний вплив на формування майбутнього врожаю ягід, сильного імунітету рослини або навпаки – її вразливості до різних хвороб. Досвідчений агроном, обізнаний про ці «часові вікна» в розвитку рослини, завчасно вносить у програму живлення рослини необхідні поживні речовини у правильній формі і може ефективно впливати на формування як доброго врожаю, так і міцного імунітету та стійкості рослини до хвороб і шкідників.
Усі рослинні організми проходять періоди інтенсивного та уповільненого розвитку. Як відомо у насінні прихована велика енергія росту. Після проростання насіння, енергія вивільняється і нова рослина потужно стартує в розвитку. Більшість енергії рослини витрачається на її вегетативний розвиток. Надалі, енергія росту концентрується в місцях розташування бруньок та квітів, формуються зав’язі, починають розвиватися плоди. Після формування нового насіння в плодах, в ягоді починається зворотній процес – ув’ядання. Цикл повторюється. Отже, в будь якій рослині виділяють «чоловічу» енергію – енергію вегетативного розвитку та «жіночу» енергію – енергію репродуктивного розвитку. Обидві енергії завжди присутні в рослині і стають домінантними в рослині у свій період росту та сезону.
З кожною енергією росту пов’язані відповідні поживні речовини. Так, НІТРАТ, КАЛЬЦІЙ, КАЛІЙ і ХЛОР живлять усі процеси вегетації (фотосинтезу) та розвитку біомаси. Головними елементами живлення репродуктивного етапу розвитку (квіту, формування зав’язі) є МАРГАНЕЦЬ, ФОСФОР та АММОНІЙ. Інші мікроелементи теж є важливими.
У продовж цілого сезону відбувається декілька ротацій видів енергії, коли одна енергія виходить на перший план, є домінантною, а друга енергія є присутньою але пригніченою. Для приклада у кукурудзи відомо 13 ротацій енергії за сезон. Розуміння цих видів енергії та механізму їх ротації необхідно для формування кращих врожаїв, досягнення максимального генетичного потенціалу продуктивності рослин та посилення імунітету, стійкості рослини до хвороб. Існують критичні етапи в розвитку, коли рослина визначає яку кількість плодових бруньок закласти. Надалі настає етап коли рослина визначає яка кількість квіток буде запилена, виходячи із кількості накопичених поживних речовин, рослина визначається із кількістю ягід на кожній гілці (може бути сформований один, два або сім і більше кластерів ягід, тощо). Отже, для забезпечення високого врожаю, фермер має зосередити свою увагу на завчасному забезпеченні рослини необхідною кількістю поживних речовин на усіх критичних етапах, коли рослина «визначається» із репродукцією ягід.
Репродуктивні частини рослини, як правило, є найбільш тендітними та крихкими. Вони є най вразливішими до хвороб та шкідників і мають найвищі вимоги до балансу мінерального живлення. Репродуктивні бруньки, зав’язі та квіти вміщують Цинк, Магній, Бор та інші мікроелементи. Ці репродуктивні органи мають у 80-100 разів вищу концентрацію мікроелементів порівняно із їх концентрацією в листі рослини. Коли рослина відчуває дефіцит якихось мікроелементів, вона стає вразливою до шкідників.
Перехід від одної енергії (вегетативної) до іншої (репродуктивної) є критичним моментом для рослини і фермер має піймати «вікно» й завчасно забезпечити поживними речовинами успішність цього переходу.
Коли кущ лохини восени входить у стан вегетативного спокою, в рослині переважає «Чоловіча» енергія. Цей процес продовжується до весни, коли із прогріванням грунту, в силу вступає «Жіноча» репродуктивна енергія, відбувається розвиток бруньок, зав’язей, квіту, 5-7 днів запилення. Рослина в цей період переживає колосальний гормональний сплеск покликаний забезпечити «вагітність». Як ми вже казали, в цей період рослина потребує найбільшої кількості мікроелементів та кальцію. Якщо в цей критичний час мікроелементів не буде в необхідній кількості для забезпечення гормонального сплеску, рослина починає саботувати та переключатися від синтезу протеїнів до їх розкладання. Продукти розпаду протеїнів стають доброю поживою для комах, шкідників та розповсюдження хвороб.
В рослині можна виділити дві антагоністичні групи гормонів: цитокініни та ауксини, вони є ключовими елементами управління та підтримання здорового стану рослини. Цитокінін є репродуктивним гормоном, який генерується кожні 24 години фотоциклу у кореневій зоні рослини. Коли цитокініни транспортуються у верхню частину рослини, вони пригнічують вегетативну енергію (енергію росту). Ознакою високої концентрації та регулярності генерації цитокініну в рослині є скорочення відстані між вузлами рослини та потужна ініціація, старт розвитку бруньок. Здорова рослина завжди має більшу концентрацію цитокініну порівняно з кількістю ауксину. В такій рослині коренева система розвивається більш інтенсивно ніж відбувається розвиток надземної частини рослини.
Ауксини є гормонами вегетативного розвитку. Вони генеруються в молодих пагонах, нових приростах на гілках рослини. Цей гормон стимулює швидкий зріст рослини подовження відстані між вузлами на гілках. Ауксин пригнічує розвиток бруньок. Коли ауксин переміщується в кореневу зону, розвиток кореневої системи завмирає.
Протягом денного світла 24 годинного фотоперіоду, рослина поглинає із повітря вуглекислий газ та вологу із ґрунту, каталізує їх фотосинтезом із сонячною енергією для формування різних цукрі, які надалі транспортуються із листя до трьох резервуарів цукру: плодів, молодих пагонів у верхній частині рослини та кореневої системи. Гормон ауксин (auxin) визначає напрямок руху цукрів. Коли рослина досягає етапу закладання ягід, зав’язі починають виробляти високий рівень ауксинів, рослина транспортує усі цукри до плодів та насіння. Іноді це призводить до скорочення концентрації цукрів у кореневій зоні, скорочення кореневого кому, що шкодить здоров’ю рослини.
Отже, ми маємо дві групи гормонів, які ведуть між собою постійну «війну» в середині рослини.
Кальцій є елементом, який контролює включення механізму генерації ауксинів. В момент, коли у ґрунті з’являється дефіцит кальцію і він не поступає в міжклітинну рідину рослини та в її транспортну систему, спостерігається сплеск концентрації ауксину у верхній частині куща лохини, спостерігається інтенсивний приріст молодих пагонів, які також, через фотосинтез, збільшують концентрацію ауксину. В рослині порушується баланс між ауксином (концентрація збільшується) та цитокініном (концентрація зменшується). Це, у свою чергу, призводить до руйнування частини кореневої системи куща та погіршення живлення рослини іншими корисними речовинами із грунту, рослина стає більш вразливою до хвороб і шкідників. Аналогічна ситуація відбувається під час формування насіння в ягодах лохини. Насіння починає генерувати ауксин, який спрямовує усі цукри, що формуються в листі рослини під час фотосинтезу, в плоди. Плоди (ягоди) починають збільшуватись у розмірі, відбувається інтенсивне ділення клітин. Концентрація цукрів в кореневій зоні різко скорочується, генерація цитокініну іде на спад. Баланс гормонів порушений, система живлення не спроможна забезпечити усіх потреб рослини. В цей період рослина досягає піку вразливості до хвороб і шкідників.
Отже, отримання рослиною денної норми кальцію є критичним для підтримання гормонального балансу в рослині та здорового міцного імунітету рослини. Крім того, концентрація кальцію в клітинах рослини під час 14-денного циклу ділення клітин після завершення запилення квіту, визначає майбутній розмір ягід лохини. Нестача кальцію в цей період призводить до формування дрібних ягід. Якщо концентрація кальцію в нормі, формування мембран нових клітин відбувається без ускладнень, рослина формує великі ягоди високої якості.
Після періоду інтенсивного ділення клітин, настає етап їх інтенсивного розвитку (зростання розміру клітин) і головним елементом, що відповідає за цей процес є Калій. Він виступає в ролі локомотиву, який транспортує цукри і воду до ягід, що робить ягоди лохини міцними і смачними.
Головною проблемою для фермерів є те, що кальцій і калій є антагоністами. Якщо ви внесете калій занадто рано (до того як процес ділення клітин в ягодах буде завершений), калій заблокує надходження кальцію до ягід і процес ділення клітин уповільниться. Отже, золоте правило – не вносьте калій завчасно, дочекайтесь поки на усіх гілках закінчиться формування кластерів ягід і усі зав’язі буде сформовано.
Після формування зав’язей не можна давати рослині кальцій по листу (він нейтралізуватиме калій). Хоча, якщо в цей період ви продовжите підживлювати рослину кальцієм через кореневу систему, він транспортуватиметься у верхню частину рослини та сприятиме уповільненню генерацію ауксину в молодих приростах. Це дозволить зменшити інтенсивність нових приростів, збереже баланс гормонів в рослині та рослина буде більш стійкою до хвороб і шкідників. Ягоди, при цьому, розвиватимуться трохи уповільнено але матимуть більший розмір, будуть більш важкими та насиченими мінералами. Їх якість буде значно вищою, лежкість довшою, а ринкова привабливість вищою.
Слід зазначити, що нітрат кальцію не є правильною формою для рослини. Лабораторний аналіз по листу засвідчив, що, при використанні нітрату кальція, рослина не отримує необхідної кількості речовини. Для лохини найкраще використовувати хелатні форми поживних речовин.
Бор покращує абсорбцію рослиною кальцію та його транспортування від коріння до верхніх ешелонів рослини. Експерименти із збільшенням норми кальцію і бору в програмі живлення рослини під час закладання зав’язі ягід, показали, що якість ягід покращується без провокування додаткового росту молодих пагонів.
Кобальт є важливим елементом досягнення високої концентрації цитокініну в рослині. Цей елемент позитивно впливає на розвиток кореневої системи лохини. Додавання цього елементу до програми живлення матиме негайний ефект на зростання і розвиток підземної частини куща лохини.
Отже, підсумовуючи, слід зауважити, що підживлення кущів лохини по листу має стати важливою частиною програми живлення рослин. Цей прийом дозволяє збільшити інтенсивність фотосинтезу листя рослини з традиційних 25-30% до 80-100%. Чим інтенсивніший фотосинтез, тим більше цукрів генерує рослина, яких вистачатиме і на розвиток кореневої системи, кращу вегетацію та на формування і розвиток здорових плодів.
При складанні програми живлення обов’язково слід робити аналіз листя на мікро й макро елементи і, виходячи із його результату, складати програму. В цьому контексті слід зауважити, що надлишок елементів живлення в рослині є так само шкідливим, як і їх дефіцит. Правильно складена програма живлення лохини є запорукою гарного врожаю та високого статусу імунітету рослини, її стійкості до хвороб і шкідників.